Miasto  drawno

 

Miasto Drawno, o 700-letniej tradycji położone wśród lasów na pograniczu Drawieńskiego Parku Narodowego.

Drawno dla turystów

Na terenie gminy znajdziemy mnóstwo szlaków turystycznych pieszych, rowerowych i kajakowych oraz wiele jezior.

Drawa atrakcją gminy

Przez naszą gminę płynie rzeka Drawa o wartkim nurcie, na której organizowane są spływy kajakowe.

Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu

 

XIII  Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu 2018

 

SPRAWOZDANIE Z XIII OTWARTYCH MISTRZOSTW  GMINY DRAWNO W GRZYBOBRANIU

 

               W dniu 13 października 2018 r Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej wraz z Burmistrzem Drawna zorganizowali Otwarte Mistrzostwa Gminy Drawno w grzybobraniu. Około 150 uczestników  spotkało się na polu biwakowym leśnictwa Sówka w Nadleśnictwie Głusko w gminie Drawno. Otwarcia imprezy oraz powitania zawodników i gości dokonał Burmistrz Drawna Pan Andrzej Chmielewski oraz Prezes TPZD Pan Marian Kuc.   Prezes przypomniał regulaminy poszczególnych konkurencji oraz podstawowe zasady zbierania grzybów. Poinformował również, że zadanie jest realizowane dzięki mikrodotacji w ramach Programu Społecznik 2018 przygotowanego przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego. Współorganizatorami mistrzostw są Nadleśnictwa Drawno i Głusko w których to lasach są zbierane grzyby.

                    Wysokie temperatury i brak opadów przez długi okres czasu  budziły obawy o wyniki zbiorów. Mimo tych warunków nie można narzekać na frekwencję. Oprócz mieszkańców gminy w zawodach uczestniczyła duża grupa pracowników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie oraz Szczecińskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Udział brali także mieszkańcy z innych części kraju. Po raz pierwszy specjalnie na naszą imprezę przyjechali przedstawiciele Litwy. Około dziewiątej zawodnicy ruszyli do lasu i do dwunastej odbywało się zbieranie. Organizatorzy z niecierpliwością oczekiwali efektów zbierania a w tym czasie przygotowali ognisko  i posiłek. Zgodnie z regulaminem o dwunastej zawodnicy wrócili i okazało się, że każdy coś uzbierał.   Lekko zmęczeni zawodnicy zostali poczęstowani smaczną/jak sami przyznawali/grochówką przygotowaną przez Panie ze stołówki Szkoły Podstawowej w Drawnie. Do konsumpcji przygotowano także ciasto drożdżowe upieczone przez piekarnię „Jana” z Drawna. Były też kiełbaski z rożna, kawa i herbata. Powołane w międzyczasie komisje przystąpiły do pracy i po jej zakończeniu ogłosiły wyniki.

          W konkursie na najdorodniejszego grzyba komisja pod      przewodnictwem Pani Zofii Paszkiewicz  przyznała zwycięstwo Panu Mariuszowi Pomorskiemu z Gorzowa Wlkp. za dorodnego borowika. W konkursie Literackim komisja pod przewodnictwem Pani Grażyny Zamiatowskiej pierwsze miejsce przyznała  Pani Stanisławie  Skotnickiej za wiersz pt. „ Grzybobranie”. Drugie miejsce po bardzo widowiskowym wykonaniu zdobyła grupa Szczecińskiego Oddziału NFZ za „Grzybobranie czas zacząć”. Trzecie miejsce za wiersz „Grzybiarze” przyznano Pani Bogumile Ciechanowicz. Konkurs Wiedzy o Grzybach i Grzybobraniu przygotował Pan Adam Wasieczko pracownik Nadleśnictwa Głusko. Komisja pod przewodnictwem Pana Adama z udziałem  Pani Ilony Herby pracownika Nadleśnictwa Drawno i Pana Czesława Paszkiewicza dokonała oceny i przyznała pierwsze miejsce Pani Stanisławie Skotnickiej z Drawna za wiersz „Grzybobranie”. Drugie miejsce przyznano grupie Oddziału Szczecińskiego Narodowego Funduszu Zdrowia za „Grzybobrania czas zacząć”  a trzecie za wiersz „Grzybiarze” Pani Bogumile Ciechanowicz z Drawna. W konkursie na największą ilość zebranych grzybów komisja pod przewodnictwem Prezesa TPZD ustaliła, że zwyciężyła Pani Zuzanna Wolny ze Szczecina, która zebrała 9,47 kg. Drugie miejsce zajął Pan Mariusz Pomorski z wynikiem  7,13 kg, a trzecie Pani Izabela Rembiałkowska z wynikiem  5,57 kg. Czwarte miejsce zajął pan Witalij z Litwy, który również zebrał 5,23 kg. Pan Witalij zbierał również olszówki, lecz niestety nie mogliśmy ich zaliczyć do zbiorów, gdyż u nas traktowane są jako trujące. W konkursie na rodzinkę grzybową wygrała Pani Małgorzata Urbanowska z Drawna za rodzinkę podgrzybków. Najładniejsza kompozycję grzybową  wykonała Pani Izabela Rembiałkowska z Drawna. Zwycięzcy wszystkich konkurencji otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.     Po raz kolejny niespodziankę sprawił Pan  Mariusz Pomorski, który dla zwycięzców najładniejszej kompozycji oraz za rodzinkę grzybową ufundował pamiątkowe medale.  Wręczenia nagród dokonali: Burmistrz Drawna, Prezes    oraz przewodniczący poszczególnych konkurencji.   Część uczestników oprócz grzybów zbierała śmieci. Dzięki im za to.

         Szczególnym powodzeniem cieszył się konkurs kulinarny na  „Najlepszą potrawę z grzybów i na bazie grzybów”. Do konkursu zgłoszono 7 potraw. Komisja pod przewodnictwem Burmistrza Drawna Pana Andrzeja Chmielewskiego wybrała najlepszą czwórkę. Zwyciężyła - za „Roladę szpinakową z nadzieniem grzybowym” - Pani Izabela Rembiałkowska,  drugie miejsce za   „Grzyby w galarecie” zdobyła Pani Barbara Kuc, trzecie miejsce za „Grzybka w babeczce” zdobył Pan Tadeusz Ciechanowicz,  czwarte miejsce za „Krokiety grzybowe z sosem” przyznano Pani Franciszce Żejmo. Przygotowano także potrawy:   „Grzybowe gołąbki na liściu winogronu”, „Roladę z grzybami” oraz  „Paździochę w sosie kwaśnym”.     Zwycięzcy tego konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu gospodarstwa domowego ufundowane przez Burmistrza Drawna. 

          XIII Otwarte Mistrzostwa Gminy Drawno w Grzybobraniu zakończyło spotkanie integracyjne . Organizatorzy pragną podziękować przede wszystkim Zachodniopomorskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, współorganizatorom – Nadleśnictwu Drawno i Nadleśnictwu Głusko. Dziękujemy Pani Bogumile Ciechanowicz za przygotowanie przypinek, Panu Adamowi Wasieczko za przygotowanie testów o grzybach, Panu Mirosławowi Śliwiakowi za przygotowanie ogniska. Szczególne podziękowania dla Pani Barbary Zajączkowskiej. Mistrzostwa mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu Pani Moniki Gdaniec, Panu Czesławowi Paszkiewiczowi, Pani Reginie Budrewicz,   Panu Edwardowi Kuleszy, Panu Zbyszkowi Bogdańskiemu. Do zobaczenia za rok.

                                                                  Relację przygotował Marian Kuc

A oto wiersz pt. „Grzybobranie”, który zajął pierwsze miejsce:

„Jak co roku o tej porze,

Każdy spieszy się jak może.

Trzeba szybko ruszać w las,

Grzybobrania nadszedł czas.

Na Jaźwinach piękne lasy,

Rozciągają swoje tonie

Tutaj strumyk gdzieś w oddali,

Tu zwierzyny leśnej w bród.

Te miastowe, jak sarenki

Polecieli szybko w las,

Nie zwracając na przyrodę,

Która tu otacza nas.

A miejscowi powolutku,

Rozglądają się dokoła.

Tu kozaczek, tam robaczek,

Tu prawdziwek, tam maślaczek.

Wszystkie piękne i dorodne,

Jak z żurnala mód.

W lesie czas tak szybko mija

Już powrotów nadszedł czas.

Z miastowymi i miejscowi

Swoje zbiory niosą wraz.

Są szczęśliwi, uśmiechnięci

Każdy przyniósł wrażeń moc.

A w koszyku pełno grzybów’

To owoców lasu smak.

Przy ognisku i kiełbasie

Każdy spędza czas

I o przyszłym grzybobraniu

Już marzymy wszyscy wraz.

     Stanisława Skotnicka

 

                                Foto Galeria  >>>       

 

     

 

 

XII Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu 2017

 

Szesnastego września 2017 r. odbyły się kolejne otwarte mistrzostwa gminy Drawno w grzybobraniu. Tradycyjnie bazą mistrzostw było pole biwakowe Sówka a terenem zbiorów lasy Nadleśnictwa Drawno i Głusko. Impreza w bieżącym roku została przeprowadzona w ramach projektu pt. XII Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu finansowanego w ramach Programu Społecznik na podstawie umowy z Koszalińską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Koszalinie. Konkurs kulinarny na potrawę z grzybów lub na bazie grzybów organizowany w ramach grzybobrania, przeprowadzony został wspólnie z Wydziałem Rolnictwa i Rybactwa Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Współorganizatorami były też Nadleśnictwa Drawno i Głusko. W imprezie udział wzięło ponad 150 osób dorosłych, młodzieży i dzieci z województwa zachodniopomorskiego i województw ościennych. Tradycyjnie w grzybobraniu wzięło udział blisko 50 pracowników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał Burmistrz Drawna pan Andrzej Chmielewski a o regulaminach poszczególnych konkurencji, zachowaniu się w lesie i zasadach zbierania poinformował Prezes TPZD pan Marian Kuc. Uczestnicy zbierali grzyby od godziny dziewiątej do dwunastej. Po dwunastej komisje przystąpiły do pracy w wyniku której wyłoniono zwycięzców.

 

W kategorii najwięcej zebranych grzybów zwyciężyła pani Katarzyna Mikulska Turzańska z Choszczna przed Karolem Malinowskim z Drawna i Mariuszem Pomorskim  Gorzowa Wlkp.. W kategorii na najdorodniejszego grzyba zwyciężyła pani Barbara Kuc z Drawna  przed Mariuszem Pomorskim i Magdaleną Arczewską z Drawna. Wkonkursie literackim o urokach przyrody ziemi Drawieńskiej zwyciężył duet Weronika Szmidt i Zuzanna Wolny ze Szczecina przed Rafałem Łuczakiem z Choszczna i Bogumiłą Ciechanowicz z Drawna. Recytowane utwory załączamy do niniejszej relacji. W konkursie wiedzy o grzybach  i grzybobraniu najlepszy był pan Adrian Wolny ze Szczecina przed Franciszką Żejmo z Łaska i Krystyną Grochowską ze Szczecina. Wiedza całej trójki była na poziomie 90 %, a o zwycięstwie zadecydowała kolejność dostarczenia odpowiedzi do jury. Najlepsi zostali nagrodzeni pucharami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi (przewodnikami do rozpoznawania grzybów i koszami wiklinowymi). Dodatkowo, najmłodsi uczestnicy Grzybobrania otrzymali zeszyty edukacyjne ,,Grzyby naszych lasów”. Komisja pod przewodnictwem przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawnie pana Czesława Paszkiewicza dokonała oceny przygotowanych potraw sporządzonych z grzybów lub na bazie grzybów. Zwyciężył „borowikowy przekładaniec” pani Małgorzaty Bonczek z Drawna. Kolejne miejsca zajęły – „zupa krem z grzybów” pani Weroniki Szmidt , „pierożki z kurek drawieńskich” pani Bogumiły Ciechanowicz, „smak dzieciństw” pani Izabeli Rembiałkowskiej z Drawna, „całuski z kurkami” pani Stanisławy Skotnickiej z Drawna. Ogółem przygotowano 14 potraw. Były także – „gulasz z grzybów”, „galaretowe rozmaitości”, „leśne muszelki”, „borowikowe roladki z sosem”, „kiełbaski grzybowe”, „litewskie kibiny z kurkami z nad Drawy”, „sałatka z grzybów w pomidorach” oraz „rydz w śmietanie.

Dla uczestników przygotowano ciepły posiłek w postaci bigosu i kiełbasek pieczonych na rożnie a także ciepłe i zimne napoje. W miłej atmosferze po godzinie piętnastej uczestnicy rozjechali się do domów mówiąc sobie :  do zobaczenia za rok.

          Specjalne podziękowanie należy się panu Mariuszowi Pomorskiemu, który ufundował 2 puchary. Jeden za najlepszą kompozycję grzybową, który otrzymała Pani Stanisława Skotnicka i drugi za „rodzinkę Grzybową, który odebrał osobiście. Tradycyjnie też pan Mariusz zebrane przez siebie grzyby przeznaczył na licytację. Uzyskana kwota 100 Zł zasili budżet imprezy w przyszłym roku.

Mistrzostwa mogły się odbyć dzięki wymienionym wyżej współorganizatorom ale także pracy członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej. Szczególne podziękowania należą się państwu: Monice Gdaniec, Barbarze Zajączkowskiej, Reginie Budrewicz,  Czesławowi Paszkiewiczowi, Edwardowi Kuleszy. Dziękujemy także Nadleśnictwu Drawno za merytoryczne wsparcie pań Ilony i Juli Herba.

          W trakcie imprezy Telewizja Echo z Choszczna przeprowadziła wywiady z prezesem TPZD i niektórymi uczestnikami grzybobrania. Osoby, które mają dostęp do anten tej telewizji mogą wysłuchać relacji na żywo.

Wiersz o grzybach
Gdy tak dzisiaj wstałam rano,
To dopadła mnie ta myśl,
Żeby dzisiaj pójść na grzyby,
Przecież wczoraj padał deszcz.
Jem śniadanie, biorę koszyk
I do lasu biegnę chyżo,
No bo przecież grzyby w lesie

Rosną bardzo szybko.
Gdy dotarłam już do lasu,
Zobaczyłam tuzin kurek.
Takie żółte i malutkie,
Lecz w sam raz na sosik smaczniutkie.
Potem poszłam już w głąb lasu,
A tam wielka niespodzianka,
Pod sosenką wśród mchów
W sam raz dla małego Janka,
Borowik jak ze snu.
Naraz patrzę to podgrzybki,
Kryją się wśród mchu,
Widać tylko brązowe łebki,
Będzie z nich obiad mój.
Już nastała późna pora,
Wracam więc do domu.
Obieram grzyby,
W nich robaków nie ma wcale,
Będzie jutro,
Z mich grzybów danie doskonałe

Weronika Szmidt, Zuzia Wolny
 

 

Galeria fotografii  >>>      

 

 

 

 

 

 XI Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu 2016

Po raz jedenasty w dniu 17 września 2016 r Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej oraz Burmistrz Drawna zorganizowali Otwarte Mistrzostwa Gminy Drawno w grzybobraniu. Około 100 uczestników, w tym 76 zawodników spotkało się na polu biwakowym leśnictwa Sówka w Nadleśnictwie Głusko w gminie Drawno. Otwarcia imprezy oraz powitania zawodników i gości dokonał Burmistrz Drawna Pan Andrzej Chmielewski oraz Prezes TPZD Pan Marian Kuc. Burmistrz przywitał m.in. Pana Czesława Paszkiewicza przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawnie, Pani Monikę Gdaniec Zastępcę Dyrektora Drawieńskiego Parku Narodowego oraz Pana Andrzeja Konopelskiego radnego Rady Powiatu Choszczno. Prezes przypomniał regulaminy poszczególnych konkurencji oraz podstawowe zasady zbierania grzybów. Poinformował również, że współorganizatorami mistrzostw są Nadleśnictwa Drawno i Głusko w których to lasach są zbierane grzyby. Wysokie temperatury i brak opadów przez długi okres czasu budziły obawy o wyniki zbiorów. Mimo tych warunków nie można narzekać na frekwencję. Oprócz mieszkańców gminy w zawodach uczestniczyła duża grupa pracowników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Udział brali także mieszkańcy m.in. Choszczna, Gorzowa Wlkp. oraz Bielska Białej. Kilka minut po dziewiątej zawodnicy ruszyli do lasu i do dwunastej odbywało się zbieranie. Organizatorzy z niecierpliwością oczekiwali efektów zbierania a w tym czasie przygotowali ognisko oraz bazę do wspólnego spotkania. Po kilkudziesięciu minutach wrócił jeden z zawodników twierdząc, że grzybów nie ma. Prawda była inna i pozostali wrócili zgodnie z regulaminem o dwunastej i każdy coś uzbierał. Nie były to kosze grzybów, lecz grzyby w koszach. Lekko zmęczeni zawodnicy zostali poczęstowani smacznym/jak sami przyznawali/bigosem przygotowanym przez Panie ze stołówki Gimnazjum Publicznego w Drawnie. Do konsumpcji przygotowano także ciasto drożdżowe upieczona prze piekarnię „Jana” z Drawna oraz kiełbaski z rożna. Kawa i herbata oraz woda mineralna uzupełniała menu. Powołane w międzyczasie komisje przystąpiły do pracy i po jej zakończeniu ogłosiły wyniki.
Nadleśnictwo Drawno, które reprezentowała Pani Ilona Herba przygotowało wystawę planszową z grzybami jadalnymi i niejadalnymi. Cieszyła się dużym zainteresowaniem i była dobrą edukacją w bezpiecznym zbieraniu grzybów.
W konkursie na najdorodniejszego grzyba komisja pod przewodnictwem Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego zwycięstwo przyznała Panu Mariuszowi Pomorskiemu z Gorzowa Wlkp. za borowika z panią kanią. W konkursie Literackim komisja w składzie Pan Andrzej Konopelski - przewodniczący oraz Panie Zofia Mieczkowska i Katarzyna Andrzejewska – członkowie, postanowiła zebrać przygotowane na piśmie utwory. Następnie lektorzy przedstawili ich treść a komisja dokonała oceny. Wszystkie utwory spotkały się z uznaniem publiczności. Komisja uznała, że zwyciężyła Weronika Szmidt ze Szczecina przed Adą Gdaniec i Bogumiłą Ciechanowicz z Drawna. Konkurs Wiedzy o Grzybach i Grzybobraniu przygotował Pan Adam Wasieczko pracownik Nadleśnictwa Głusko. Komisja pod przewodnictwem Pana Adama z udziałem Pani Moniki Gdaniec i Pani Ilony Herby dokonała oceny przygotowanego testu i przyznała pierwsze miejsce Panu Markowi Puziakowi z Choszczna. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Wolny ze Szczecina a trzecie Adrianna Gdaniec z Drawna. Dużo pracy miała komisja pod przewodnictwem Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego z udziałem Pani Bogusławy Kamińskiej i Panów Władysława Łabzoka i Lucjana Daczkowskiego. Komisja dokonała ważenia grzybów i ustaliła, że zwyciężył Pan Radosław Kubisz z Bielska Białej, który zebrał 2,54 kg przed Panią Haliną Stańczyk z Drawna – 1,94 kg i Januszem Wilczkiem z Bielska Białej- 1,80 kg. W/w komisja dokonała także wyboru najpiękniejszej „rodzinki grzybowej”. Wygrał Drawieński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Najładniejsza kompozycję grzybową wykonała Pani Stanisława Skotnicka. Zwycięzcy wszystkich konkurencji otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Za drugie i trzecie miejsca uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Nagrody zostały ufundowane przez TPZD, Burmistrza Drawno oraz Drawieński Park Narodowy. Niespodziankę sprawił Pan Mariusz Pomorski, który za pierwsze trzy miejsca w konkurencji najwięcej zebranych grzybów przygotował puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Pan Mariusz przygotował także puchary i nagrody dla osób, które wykonały najładniejszą „kompozycję grzybową” oraz „rodzinkę grzybową”. Wręczenia nagród dokonał Burmistrz Drawna, Prezes i członkowie TPZD oraz fundator dodatkowych nagród. Część uczestników oprócz zbierania grzybów zbierała śmieci. Dla najlepszego zbieracza odpadów, Którą okazała się Pani Maria Turek z Drawna, radny Rady Powiatu Choszczno, Pan Andrzej Konopelski wręczył nagrodę pieniężną oraz upominki rzeczowe. 
Szczególnym powodzeniem cieszył się konkurs kulinarny na „Najlepszą potrawę z grzybów i na bazie grzybów”. Do konkursu zgłoszono 18 potraw. Komisja w składzie Pan Czesław Paszkiewicz – przewodniczący oraz Pani Ilona Herba, Pan Mariusz Pomorski, Pani Anna Hińcza Gnysińska oraz Pani Grażyna Sładek postanowiła punktować w skali od 1 do 15. Ostatecznie komisja ustaliła wyniki i ogłosiła najlepszą piątkę. Zwyciężyła za „Rydze w śmietanie” pani Barbara Kuc z Drawna – 71 pkt., drugie miejsce za „Paprykę faszerowaną kaszą z grzybami i sosem grzybowym” zdobyła Pani Małgorzata Bonczek z Drawna – 68 pkt., trzecie miejsce za „Grzybowe smarowidło” zdobyła Pani Bogumiła Ciechanowicz z Drawna – 65 pkt., czwarte miejsce za „Krokiety z grzybami” przyznano Pani Weronice Szmidt/wraz z Babcią Franią/ ze Szczecina – 64 pkt., piąte miejsce zajęła Pani Marzena Sulewska ze Szczecina za „grzyby w pomidorach” – 60 pkt.. Przygotowano także potrawy: „Papryka nadziewana kurkami”, „Chleb z suszonymi grzybami”, „Smalec z mielonym mięsem i grzybami”, „Rolada z kiszonej kapusty i grzybów”, „Tort grzybowy”, „Mieszanka grzybów w cebuli”, „Flaki grzybowe”, „Grzyby w śmietanie”, „Spagetti borowikowe”, „ Zupa grzybowa”, „Placki z grzybkami leśnymi”, „Grzyby po wileńsku”, „Soczewica czarna z kurkami marynowanymi”. Zwycięzcy tego konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu gospodarstwa domowego ufundowane przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski Wydział Rolnictwa i Rybactwa.
Spotkanie integracyjne zakończyło XI Otwarte Mistrzostwa Gminy Drawno w Grzybobraniu. Organizatorzy pragną podziękować współorganizatorom – Nadleśnictwu Drawno I Nadleśnictwu Głusko oraz Drawieńskiemu Parkowi Narodowemu. Dziękujemy Pani Bogumile Ciechanowicz za przygotowanie przypinek, Panu Adamowi Wasieczko za przygotowanie testów o grzybach, Panu Mirosławowi Śliwiakowi za przygotowanie ogniska. Szczególne podziękowania dla Pani Barbary Zajączkowskiej. Mistrzostwa mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu Pani Moniki Gdaniec, Panu Czesławowi Paszkiewiczowi, Pani Reginie Budrewicz, Panu Krzysztofowi Rutkowskiemu, Panu Edwardowi Kuleszy. Do zobaczenia za rok.


A oto wiersz, który zajął pierwsze miejsce:  
„Deszcz popadał, słonko świeci,
więc na grzyby idą dzieci.
Tupu tupu, chlastu chlastu,
nie masz rączek jedenastu.
A więc zbieraj te grzyby tu i tu i tam
i jeszcze jeden mam.
Muchomory są trujące
i kosztują trzy tysiące,
a podgrzybki są łagodne
i suszone trzy tygodnie.
A więc zbieraj te grzyby tu i tu i tam
i jeszcze jeden mam.
A w tym roku grzybów troszek,
nazbierałam tylko koszyk.
Pytam się więc tak nieśmiało,

czemu grzybów jest tak mało.
A więc zbieraj te grzyby tu i tu i tam

i jeszcze jeden mam”.

                          
Weronika Szmidt

 

 Galeria fotografii z zawodów >>>

 

 

 

 

 

  X Otwarte  Mistrzostwa  Drawna w Grzybobraniu 2015

Sprawozdanie z X Otwartych Mistrzostw Drawna w Grzybobraniu
Drawno – 2015


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej oraz Burmistrz Drawna w dniu 3 października 2015 r zorganizowali X Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu. Współorganizatorami były Nadleśnictwa Drawno i Głusko oraz Burmistrz Kalisza Pomorskiego a współorganizatorem konkursu kulinarnego Urząd Marszałkowski Wydział Rolnictwa i Rybactwa Województwa Zachodniopomorskiego. Była piękna słoneczna pogoda chociaż z rana lekko mroźna. Tradycyjnie bazą mistrzostw było pole biwakowe leśnictwa Sówka. Otwarcia mistrzostw dokonał Prezes TPZD – Marian Kuc. Przywitał wszystkich uczestników oraz przedstawił regulamin i zapoznał z konkurencjami, które zostaną przeprowadzone po zakończeniu zbierania. Przypomniał o zasadach zbierania i zachowania w lesie. Poinformował o współorganizatorach.
Zbieranie rozpoczęliśmy o godzinie dziewiątej i trwało do dwunastej. Terenem szukania grzybów były lasy Nadleśnictw Drawno i Głusko w zlewni rzeki Korytnica. Mimo niezbyt grzybowych warunków pogodowych, wszyscy uczestnicy sprawnie napełniali grzybami koszyki. O ustalonej godzinie ;zbieracze” meldowali się na polu biwakowym. Nie stwierdziliśmy pustych koszyków a wśród grzybów przeważały borowiki, podgrzybki oraz płachetka kołpakowata. Na uczestników czekały gorące napoje oraz kiełbaski i kaszanki pieczone na rożnie i ognisko. Powodzeniem cieszyły się drożdżówki wypieczone przez piekarnię ”Jana” z Drawna oraz grochówka przygotowana przez Usługi Gastronomiczne Paweł Kamila Kmieć z Choszczna. Na podsumowanie przybył Burmistrz Drawna Pan Andrzej Chmielewski, który serdecznie wszystkich powitał.
Komisje konkursowe przystąpiły do pracy. Komisja pod przewodnictwem Pana Edwarda Kuleszy, oceniająca największą zebranych grzybów jadalnych dokonała ważenia i ustaliła następującą kolejność: I miejsce Pani Maria Łysakowska z Drawna z wynikiem 7,86 kg, II miejsce Pan Jan Michniewicz z Chomętowa z wynikiem 7,12 kg, III miejsce Pan Roman Wolak ze Szczecina z wynikiem 6,86 kg. Komisja pod przewodnictwem Pana Jana Urbanowskiego wybrała najdorodniejszy okaz grzyba. Był nim borowik Pani Urszuli Markiewicz ze Szczecina. Drugie miejsce zdobył kożlarz czerwony Pana Krzysztofa Rutkowskiego z Drawna a trzecie kompozycja grzybów Państwa Marii Łysakowskiej z Drawna i Pana Michała Puziaka z Choszczna. W konkursie oceniającym wiedzę o grzybach i grzybobraniu po przewodnictwem Pana Adama Wasieczki najlepsza była Panna Zuzanna ze Szczecina przed Panią Tadeją Hołownią z Drawna i Franciszką Żejmo z Drawna. Jak ocenił przewodniczący komisji poziom wiedzy był wysoki a największą trudność sprawiły pytania o szmaciaka gałęzistego, który od roku nie jest już pod ochroną. Oceny konkursu literackiego dokonała komisja pod przewodnictwem Pani Anny Hińczy Gnysińskiej. Zwyciężyła Panna Ada Gdaniec z Drawna. Do konkursu kulinarnego zgłoszono jedynie sześć potraw co było zaskoczeniem In minus dla organizatora. W związku z tym postanowiono dopuścić wszystkie do oceny i dla wszystkich przyznać nagrody, które ufundował Wydział Rolnictwa i Rybactwa Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Komisja pod przewodnictwem Czesława Paszkiewicza pierwsze miejsce przyznała Pani Bogumile Ciechanowicz za potrawę „Siła grzybiarza”. Kolejne miejsca zajęła Pani Barbara Kuc za potrawy „Pierogi z rydzami” i „Mieszki w cieście francuskim” i dalej Pan Adam Wasieczko za „Przysmak szlachecki” i Panna Ada Gdaniec za „Przysmak grzybiarza”. Był też „Salceson grzybowy w maćku” Pani Barbary Kuc. Puchary i nagrody zostały ufundowane przez Wicewojewodę Zachodniopomorskiego Pana Ryszarda Mićko oraz TPZD i Burmistrza Drawna.
Miłą niespodziankę zgotował Pan Mariusz Pomorski z Gorzowa Wlkp. Wieloletni uczestnik naszych zawodów nie mógł uczestniczyć w tym roku, lecz wcześniej ufundował puchary za największą ilość zebranych grzybów oraz przygotował duży słoik marynowanych borowików wraz koszykiem do licytacji. Pan Mariusz szczyci się tytułem wicemistrza Europy w grzybobraniu. Licytację prowadził Burmistrz Drawna Pan Andrzej Chmielewski a cena wywoławcza wynosiła 50 zł. Ostatecznie po wielu przebiciach licytację wygrał Pan Roma Wolak za 200 zł. Środki te zostaną przeznaczone na organizację kolejnych mistrzostw.
Tradycyjnie kilkoro uczestników straciło orientację, lecz szybo zostali namierzeni i mogli spokojnie powrócić do domu. Mistrzostwa zakończone zostały miłym zawołaniem - „Do zobaczenia za rok”.
Organizatorzy serdecznie dziękuje współorganizatorom, członkom Zarządu TPZD tj. Panu Edwardowi Kuleszy, Pani Monice Gdaniec, Panu Czesławowi Paszkiewiczowi, Pani Reginie Budrewicz a także m.in. Pani Barbarze Zajączkowskiej i Adamowi Wasieczko.
W załączeniu: Wiersze oceniane w konkursie literackim
                                                                           Marian Kuc Prezes TPZD
Grzybobranie
Piękna jesień i wiatr, szum liści niesie.
A my znów w lesie.
Lubię nasze grzybobrania, zwłaszcza
gdy mam z nich coś do zabrania.
A jeśli nie spotkam w lesie pięknych borowików,
to inne grzyby trafią do mych koszyków.
Muchomorów i innych trujaków nie zbieram,
Bo są one ważne dla wszystkich zwierzaków.
                                                                         Adrianna Gdaniec z Drawna
Jesień w lesie
Zobacz dziś, co przyniesie nam jesień.
Jesień, grzybki w fartuchu nam niesie.
Grzybki tu, grzybki tam i już pełen koszyk grzybków mam.
Idę dalej i widzę tam krzaczek, a za krzaczkiem rośnie maślaczek.
Obok kozak z kurką plotkują i ucieczkę z lasu planują.
Baju baj, baju baj jesień w lesie,
każdy dziś grzybków kosz pełen niesie.
Teraz wszyscy razem siedzimy
i w drawieńskim lesie dobrze się tu bawimy.
La la la la.
                                                                         Danuta Glinka ze Szczecina


 

Mistrzostwa w obiektywie

 

 

 

 

IX  Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu

         W ostatni dzień lata 2014 roku odbyły się IX Otwarte mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu. Miłośników grzybobrania gościły Nadleśnictwa Drawno i Głusko gospodarujące m.in. na terenie naszej gminy. Leśnictwo Sówka powitało uczestników piękną, słoneczną i ciepłą pogodą. W rywalizacji udział wzięło 112 osób, a każdy z nich otrzymał identyfikator – papierowego, uśmiechniętego grzybka wykonanego przez kol. Bogusię Ciechanowicz.

         Mistrzostwa zaszczycili zacni goście: Burmistrz Drawna – Andrzej Chmielewski, Przewodniczący Rady Powiatu Choszczno – Tadeusz Puczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Drawnie – Czesław Paszkiewicz, Z-ca dyrektora Drawieńskiego Parku Narodowego – Monika Gdaniec, Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Drawnie – Jan Urbanowski, radny Rady Powiatu p. Andrzej Konopelski. Nadleśnictwo Drawno reprezentował p. Adam Wasieczko a Nadleśnictwo Głusko – p. Mirosław Śliwiak – leśniczy - gospodarz terenu. Obecny był także dziennikarz – publicysta      p. Józef Maciej Roślicki a także z Redakcji branżowego pisma „Las Polski” redaktorzy Dominika i Daniel Klapczyńscy z maleńką Zosią.

         Mistrzostwa otworzyli: Prezes TPZD – Marian Kuc i Burmistrz Drawna – Andrzej Chmielewski. Prezes powitał uczestników i gości, w tym mocną ekipę Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przypomniał zasady obowiązujące przy zbiorze grzybów oraz o zakazach i ograniczeniach obowiązujących w lasach a także o korzyściach dla społeczeństwa wynikających ze statusu lasów państwowych. Poinformował o konkursach, które zostaną przeprowadzone po zakończeniu grzybobrania.

         Pan Mirosław Śliwiak ufundował „Nalewkę Leśniczego”

dla osoby, która w lesie zbierze najwięcej śmieci. Dokonała tego p. Stanisława  Marciniak z Podegrodzia

                   Po trzech godzinach zbierania grzybów uczestnicy

         częstowali się na polu biwakowym grochówką przygotowaną

         przez kuchnię Gimnazjum w Drawnie, gorącymi kiełbaskami i

         kaszankami pieczonymi nad ogniskiem, kawą i herbatą oraz

         ciastem przygotowanym przez piekarnię „Jana” p. Andrzeja

         Rusina z Drawna. 

         Komisje konkursowe  podjęły swoje czynności w wyniku których orzeczono, że :

- najdorodniejsze grzyby zebrali : p. Janina Witkowska z Zatomia, p. Jan Michniewicz z Chomętowa oraz panna Rita Bonczek z Dominikowa . Wyróżniono także borowiki p. Józefy  Junak z Drawna oraz p. Mariusza Pomorskiego z Gorzowa Wlkp.

- w konkursie wiedzy o grzybach i grzybobraniu, do którego pytania opracował p. Adam Wasieczko, po dogrywce zwyciężył p. Adrian Wolny ze Szczecina przed Markiem Ostrowskim i p. Krystyną Pietrzkiewicz z Drawna.

- w konkursie literackim o przyrodzie, grzybach i urokach ziemi drawieńskiej przyznano dwa pierwsze miejsca pannom Ricie Bonczek i Adzie Gdaniec z Drawna. Drugie miejsce zdobyła p. Bogusia Ciechanowicz również z Drawna a trzecie – p. Danuta Glinka ze Szczecina.

- do konkursu kulinarnego zgłoszono dziewiętnaście potraw z grzybów lub z udziałem grzybów. Smakosze z Komisji pierwsze miejsce przyznali „Borowikowi z Czarciego Jaru” Stanisławy Skotnickiej z Drawna. Drugie były „Pierogi z nadzieniem rydzowym”  Barbary Kuc z Drawna a trzecie „Sos borowikowy z makaronem”  Małgorzaty Bonczek z Dominikowa. Czwarte miejsce przyznano „Galaretce z grzybów”  Barbary Kuc a piąte – „Rybie w borowikach” p. Jarosława Gancarczyka z Jaźwin.

Wyróżniono także „Sałatkę śledziową z grzybami” p. Stanisławy Skotnickiej, „Pasztet grzybowy” i „Zestaw grzybów konserwowanych” p. Barbary Kuc oraz ”Uszka z grzybami” Rity Bonczek. Pokosztować można było także pysznych potraw przygotowanych przez p. Bożenę Emilianowicz – „Kotlety z grzybów”, p. Leonarda Bonczka- „Jaja faszerowane sosem tatarskim z borowika”, p. Doroty Konopelskiej z Barnimia - „Zupa grzybowa z mięsem”, „Zestaw grzybów” p. Jana Budrewicza z Drawna, „Rarytasy w occie mojej babci” Ady Gdaniec oraz „Grzyby duszone” i „Grzyby różne marynowane” . p. Franciszki Żejmo z Łaska.

         Zwycięzcy wszystkich konkurencji otrzymali puchary, dyplomy i nagrody, które wręczyli członkowie Zarządu TPZD i obecni goście.

         Impreza zakończyła się bardzo miłym akcentem. Podobnie jak w roku ubiegłym – swoje zbiory - pełny kosz dorodnych borowików wraz z tym koszem – przeznaczył na licytację p. Mariusz Pomorski. Licytację wygrała uczestniczka spływu kajakowego ze Stargardu Szczecińskiego kwotą 150,00 złotych przy cenie wywoławczej 25 złotych . Uzyskana kwota została przyjęta na działalność statutową  TPZD. Panu Mariuszowi Pomorskiemu serdecznie dziękujemy.

         Serdecznie dziękujemy sponsorom: Wydziałowi Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, który ufundował nagrody w konkursie kulinarnym, Nadleśnictwom Drawna i Głuska, Burmistrzom Kalisza Pomorskiego i Drawna. W przygotowanie i przebieg imprezy zaangażowani byli wszyscy członkowie Zarządu. Ponadto za pomoc w organizacji imprezy dziękujemy szczególnie p. Barbarze Zajączkowskiej  i p. Zbyszkowi  Bogdańskiemu.

                                                                                                             Zarząd TPZD

Zawody w obiektywie

 

 

VIII OTWARTE MISTRZOSTWA W GRZYBOBRANIU

     

             W dniu 21 września 2013 roku w Leśnictwie Jaźwiny zostały zorganizowane „VIII Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu”.

W grzybobraniu wzięło udział ponad 140 osób z gminy Drawno, powiatu choszczeńskiego, województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego.

 Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej Marian Kuc powitali uczestników i gości. Poinformowano o zasadach i zakazach panujących w lesie, prosili o rozwagę podczas poruszania się po lesie, a szczególnie, aby nie zbierać grzybów, których się nie zna lub których nie jesteśmy pewni, a także grzybów będących pod ochroną. 

Koło godziny 9.00 uczestnicy grzybobrania wyruszyli na blisko trzy godzinną przygodę.

         Po powrocie na uczestników czekał ciepły posiłek w postaci pysznej zupy grochowej, którą przygotowały Panie kucharki z Gimnazjum Publicznego w Drawnie, ciepłe napoje oraz przysmaki z rożna.

Okazało się, że nie dla każdego w tym roku las był szczodry, ale znaleźli się też tacy, którzy zebrali piękne okazy. Wszyscy uczestnicy grzybobrania  zebrali pełno wrażeń i miło spędzali czas na świeżym powietrzu. Piękna  natomiast tego roku okazała się pogoda. Bezchmurne niebo i słońce dopisało.

 Zgodnie z regulaminem przeprowadzono następujące konkurencje: najwięcej zebranych grzybów, najdorodniejszy grzyb, konkursy literacki opiewający przyrodę i piękno Ziemi Drawieńskiej oraz konkurs wiedzy o grzybach i zasadach ich zbierania.

Komisja pod przewodnictwem Pana Edwarda Kuleszy ustaliła najlepszych zbieraczy tegorocznego grzybobrania.

Najwięcej grzybów zebrali:

Dura Ireneusz – 11,5 kg   z Drawna ,

Pomorski Mariusz – 7,40 kg  z Gorzowa Wlkp.

Andruszkiewicz Krzysztof – 5,95 kg  z Podegrodzia.

     Warto wspomnieć, że z powodu spóźnienia w konkursie nie wzięła udziału Wiktoria Czajkowska ze Szczecina z wynikiem 12,5 kg .

Otrzymała nagrodę pocieszenia.

Następnie przeprowadzono konkurs na najdorodniejszego grzyba. Komisja w składzie  Pan Andrzej Chmielewski – przewodniczący oraz członkowie Pani Regina Budrewicz i Pan Mazurczak Henryk ustalili, że:

W konkursie na najdorodniejszy okaz grzyba zwyciężył/a :

Pani Diana Pyła, ze Szczecina,

Pan Mariusz Pomorski, z Gorzowa Wlkp.

Pani Stefania Gibaszek ze Szczecina.

Wyróżnienie na najdorodniejszy okaz grzyba wśród pracowników  jednostek organizacyjnych Gminy Drawno zdobyła Pani Anna Hińcza – Gnysińska.

         Kolejno odbył się konkurs literacki o urokach Ziemi Drawieńskiej. Uczestnicy napisali i wyrecytowali swoje wiersze.

W konkursie literackim zwyciężyli:

 Anna Hińcza – Gnysińska autorka wiersza „Świetne grzybobranie”

Ada Gdaniec

Julia Horba.

Wiersz „Świetne grzybobranie” zamieszczamy pod sprawozdaniem.

W przeprowadzonym konkursie wiedzy o grzybach komisja w składzie Pan Adam Wasieczko - przewodniczący oraz członkowie Pani Monika Gdaniec i Pan Wojciech Gdaniec ustalili, iż w konkursie zwyciężają:

Pani Justyna Pawłowska , pkt. 18 ze Szczecina,

Pani Grażyna Słodek , pkt. 17,5 ze Szczecina,

Pani Daniela Danielak, pkt. 17 ze Szczecina.

Wyróżnienie otrzymali:

Pani Olga Kowalik, pkt. 16,5 ze Szczecina,

Pani Franciszka Żejmo, pkt. 16 z Łaska.

                Zwycięscy poszczególnych konkurencji otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Drawna, Nadleśnictwo Drawno, Nadleśnictwo Głusko, RSP Rzecko.

         Poza ogłoszonymi konkursami nagrodzono też przyrządzone  potrawy osób biorących udział w VIII Otwartych Mistrzostwach w Grzybobraniu. Komisja ,w skład której wchodzili przewodnicząca Pani Elżbieta Danielak, oraz członkowie Pan Rafał Kowalik i Pan Czesław Paszkiewicz ustaliła, iż w tym konkursie zwyciężyli:

Pani Bogusia Ciechanowicz z Drawna,

Pani Basia Kuc Drawna,

Pani Witkowska Janina z Zatomia oraz Pani Budrewicz Regina z Drawna.

Warto zaznaczyć, iż w tym roku po raz pierwszy zwycięscy w konkursie na najlepszych zbieraczy tj. Pan Dura Ireneusz i Pan Mariusz Pomorski przekazali swoje zbiory grzybów na licytację. Pieniądze z licytacji przeznaczone zostały na działalność statutową Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej.

W trakcie grzybobrania towarzyszyła nam telewizja WDR.

Zarząd dziękuje serdecznie wszystkim współorganizatorom i członkom TPZD, którzy szczególnie przyczynili się do organizacji imprezy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich ponownie za rok

 

„Świetne grzybobranie”

 

Po raz ósmy miesiąc wrzesień

Czasem nie kapeluszowy

Grzyb przyniesie z lata w jesień

Babim latem barwiąc głowy…

Na grzybowe więc mistrzostwa

W lat siedemset miasta Drawna

 

Razem z Bracią Towarzystwa

Woła knieja ta pradawna

-Czy to runo –szepce cicho-

Co ponad mchem ukrywam cudnie

Znajdziesz ty czy leśne licho

Brzaskiem, rankiem, w południe?

 

Ptaków śpiewem okraszone

Borowiki, kurki, kanie

Te odkryte, wyszukane

Znaczą: „Świetne Grzybobranie…”

                                 Anna Hińcza- Gnysińska

 

Zawody w obiektywie

 

 

 

 

 

VII Otwarte Mistrzostwa Drawna w grzybobraniu

                W dniu 22 września 2012 roku w Leśnictwie Jaźwiny zostały zorganizowane „VII Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu”. Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej Marian Kuc powitali uczestników i gości. Prezes Towarzystwa poinformował, że współorganizatorem imprezy jest Burmistrz Drawna, Nadleśnictwo Drawno, Nadleśnictwo Głusko oraz Starosta Choszczeński. Poinformował również, że współorganizatorem wydarzenia - konkursu kulinarnego na regionalną potrawę z udziałem grzybów jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wydział Rolnictwa i Rybactwa, który ufundował dla zwycięzców nagrody rzeczowe. Leśniczy Nadleśnictwa Głusko pan Mirosław Śliwiak, poinformował o zasadach zbierania grzybów, zakazie poruszania się po lesie pojazdami samochodowymi oraz niezaśmiecania lasu.

 

                135 uczestników reprezentowało różne środowiska zawodowe i społeczne, a także różne regiony kraju. Po blisko trzech godzinach uczestnicy grzybobrania powrócili z lasu. Las w tym roku nie był szczodry, chociaż – co okaże się w konkursie na największą ilość zebranych grzybów jadalnych, niektórzy mieli sporo szczęścia. Wszyscy natomiast zebrali bardzo wiele sympatycznych wrażeń i doskonale wypoczywali

                Zgodnie z regulaminem przeprowadzono następujące konkurencje: najwięcej zebranych grzybów, najdorodniejszy grzyb, konkursy literacki opiewający przyrodę i piękno Ziemi Drawieńskiej oraz konkurs wiedzy o grzybach i zasadach ich zbierania.

                   Najwięcej grzybów, zebrali : 

                         1. Krzysztof Andruszkiewicz – 8,2 kg,

                         2. Mariusz Pomorski – 8,0 kg, -  ubiegłoroczny zwycięzca,

                         3. Państwo Czajkowscy – 6,1 kg.

                   W konkursie na najdorodniejszego grzyba zwyciężył :

                               1. Prawdziwek pani Agnieszki Dury,

                         2. Prawdziwki- bliźniaki pani Stefanii Gibaszek,

                         3. Rydz pana Mariusza Pomorskiego.

                   W konkursie literackim, któremu przewodniczył Józef Gawłowicz, - szczeciński pisarz – marynista,

                        -   zwyciężyła Bogumiła Ciechanowicz – autorka wiersza „Grzybobranie”,

                        -   wyróżnione zostały Helena Michniewicz i Justyna Hader.

Wiersz „Grzybobranie” zamieszczamy pod sprawozdaniem.

                   W konkursie wiedzy o grzybach i zasadach ich zbierania, po dogrywce, zwycięzcami zostali:

                           1. Adriana Siemińska ,

                      2. Franciszka Żejmo

                           3.  Bogdan Galas.

                Zwycięscy poszczególnych konkurencji otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśnictwa Drawno i Głusko oraz Starostę Choszczeńskiego.

                Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs kulinarny. Przygotowano kilkanaście potraw na bazie grzybów. Komisja pod przewodnictwem Pani Elżbiety Danielak z Urzędu wojewódzkiego ustaliła kolejność osób nagrodzonych i wyróżnionych .

                            1.  Barbara Kuc za danie : „galaretka z rydzów na domowym kogucie”,

                            2.  Danuta Szyler  za danie : „łazanki z kapustą i grzybami”,

                            3.  Bogumiła Ciechanowicz za danie : „rarytas grzybiarza”,

                            4.  Władysław Szyler za danie : „królik w sosie grzybowym” ,

                            5.  Janina Witkowska za danie : „grzyby w sosie orzechowo czosnkowym”,

                            6.  Franciszka Żejmo za danie : „niezbędnik myśliwski”,

 

                Wyróżniono również dania: „zupa geodety”, ”prawdziwki z jajek”. ”mieszanka grzybowa na słodko”, „kabaczek faszerowany grzybami”, „flaczki grzybowe”. Nagrody rzeczowe w tym konkursie ufundował Wydział Rolnictwa i Rybactwa w Szczecinie.

 

                Kolejną częścią imprezy była wspólna zabawa przy ognisku. Uczestnicy – wygłodniali na świeżym powietrzu – z apetytem pałaszowali potrawy z grzybów przygotowane na konkurs, zupę grochową z termosu i przypiekali kiełbaski nad ogniem. W trakcie pląsali i śpiewali pieśni biesiadne.

                 Cele, które organizator postawił sobie, zostały spełnione. Nastąpiła integracja uczestników. Uczestnikom przypomniano zasady zbierania grzybów, bezpiecznego sporządzania potraw z grzybów, kulturalnego zachowania się w lesie. Konkurs kulinarny spopularyzował kolejne potrawy z grzybów. Pokazał też nieograniczone możliwości wkomponowania grzybów w menu , zależne tylko od wyobraźni kucharza.

                Zarząd dziękuje serdecznie wszystkim współorganizatorom i członkom TPZD, którzy szczególnie przyczynili się do organizacji imprezy tj. m.in. paniom Reginie Budrewicz, Monice Gdaniec, Barbarze Zajączkowskiej i Czesławowi Paszkiewiczowi  i Janowi Urbańskiemu.

                                                        Serdecznie zapraszamy wszystkich ponownie

 

GRZYBOBRANIE

W okolicach Drawna

we wrześniowy ziąb,

brzaskiem strząsam rosę.

Rośnie przebudzone słońce i nagle

spod brzozowych liści wynurza się

czerwony kapelusik z szarą nóżką.

Idę dalej, widzę zająca sus,

a na mokrej trawie zostawia ślad.

Leśna ostoja czaruje ciszą.

Już mi ciąży wiklinowy kosz,

ale jeszcze wkładam borowego prawdziwka.

Napełniłam oczy lasem,

a w koszu grzyby otuliłam derką z mchu.

Pięknie jest pójść na jesienne grzybobranie.

A wy kochani grzybiarze- zbierajcie grzyby jadalne,

smakujcie, a Nasz piękny las szanujcie.

                                                                        Bogumiła Ciechanowicz

 

 

 

 

 INFORMACJA O VI OTWARTYCH MISTRZOSTWACH DRAWNA W GRZYBOBRANIU

         Przy pięknej słonecznej i ciepłej pogodzie odbyły się w dniu 24 września 2011r. VI Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu. Mistrzostwa tradycyjnie przeprowadzone zostały w lasach Nadleśnictwa Drawna i Nadleśnictwa Głusko a pole biwakowe Sówka w leśnictwie Jaźwiny było terenem, na którym dokonano podsumowania. W mistrzostwach wzięło udział około 140 osób z czego 120 osób uczestniczyło w przewidzianych konkurencjach. Uczestnikami byli m.in. pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, przedstawiciele NSZZ Policjantów przy KW Policji w Szczecinie, mieszkańcy gminy Drawno, powiatu choszczeńskiego, województwa lubuskiego. W mistrzostwach brała udział przebywająca w Polsce obywatelka Francji oraz obywatel Niemiec. Gościem imprezy był wicestarosta choszczeński Pan Tadeusz Puczyński oraz Burmistrz Drawna Pan Andrzej Chmielewski. Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowała Pani Agnieszka Kołodziej, Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawna reprezentował Pan Adam Wasieczko, a Nadleśniczego Nadleśnictwa Głusko Pan Stanisław Klima. W mistrzostwach brał udział Król Kurkowy Pan Krzysztof Dzierbun. Współorganizatorami mistrzostw był Wydział Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zarząd Powiatu Choszczno, Burmistrz Drawna i Burmistrz Kalisza Pomorskiego. W organizację mistrzostw włączyło się  Nadleśnictwo Drawno, Nadleśnictwo Głusko oraz Państwo Małgorzata i Leonard Bonczkowie.

         W konkursie na najwięcej zebranych grzybów ,,Króla Grzybobrania” zwyciężył Pan Mariusz Pomorski z Gorzowa Wlkp., który zebrał 11,87 kg podgrzybków, borowików, kozaków i kurek. Drugie miejsce zdobył Mikołaj Dementiew z Drawna, który zebrał 11,84 kg, a trzeci był Rafał Dura z Drawna z wynikiem 11,32 kg grzybów. W konkursie na najdorodniejszego grzyba zwyciężył b o r o w i k Pana Rafała Dury. W konkursie literackim opiewającym przyrodę i ziemię drawieńską udział wzięło 7 osób w tym Pani Żaklin Fricz z Francji. Zwyciężyła Natalia Glinka ze Szczecina, druga była Bogumiła Ciechanowicz z Drawna, a trzecia Kamila Kołodziej ze Szczecina. A oto zwycięski

 

 wiersz:

Grzybobranie

 

Nie do wiary. Co ja widzę?

To są przecież piękne rydze

A tam dalej to kozaki

Słynne w lesie przystojniaki

Borowiki, gąski, kanie

Wyszły tłumnie na spotkanie

Spore stadko żółtych kurek

Też wyległo na pagórek

Pełno grzybów dookoła

Kto to wszystko zebrać zdoła

Chodźcie do mnie grzybki chodźcie

Tylko proszę was nie psoćcie

Zejdźcie z drogi muchomory

Nie zamierzam znów być chory

Uciekajcie złe szatany

Znam na wylot wasze plany

Żaden grzyb mnie nie oszuka

Bo nie poszła w las nauka

Bu się ustrzec przed chorobą

Atlas grzybów noszę z sobą.

                                                                Natalia Glinka- Szczecin

 

         W konkursie wiedzy o grzybach z kompletem punktów 20, zwyciężył Pan Grzegorz Bielecki z Drawna. Drugie miejsce zdobył Pan Andrzej Konopelski z Barnimia, a trzecie wspólnie Panie Krystyna Pietrzkiewicz i Małgorzata Bonczek.

         W konkursie kulinarnym na potrawę z grzybów zgłoszono 12 potraw. Zwyciężył salceson z grzybów Pani Barbary Kuc z Drawna. Drugie miejsce zdobył Adam Wasieczko z Drawna za grzyby po francusku. Racuchy grzybowe Barbary Kuc zajęły trzecie miejsce. Rydze w occie Pani Franciszki Żejmo z Łaska zdobyły czwarte miejsce, a zalewajka z grzybów Pani Krystyny Pietrzkiewicz z Drawna zajęła piąte miejsce. W konkursie wyróżnienia zdobyły: kasza z grzybami, pierogi z kurkami, potrawa z grzybami, pieczone kurki, prawdziwki w occie, krokiety z kurkami oraz krokiety z pieczarkami.

         Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników smaczną grochówkę, kiełbaski pieczone na ognisko, kaszankę z rusztu oraz wszystkie potrawy przygotowane do konkursu kulinarnego.

         Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej serdecznie dziękuje współorganizatorom: Wydziałowi Rolnictwa I Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zarządowi Powiatu Choszczno, Burmistrzowi Drawna, Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drawno, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Głusko, Państwu Małgorzacie i Leonardowi Bonczkom. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, członkom komisji konkursowych i wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie mistrzostw.

         Cele jakie Zarząd TPZD zamierzał zrealizować w trakcie imprezy zostały osiągnięte. Do celów tych należała m.in. promocja piękna terenów Nadleśnictwa Drawna i Głuska, walorów przyrodniczych i turystycznych województwa zachodniopomorskiego, ukazywanie możliwości wydłużenia sezonu turystycznego na terenie gmin Drawno, Kalisz Pomorski i Dobiegniew, upowszechnienie wiedzy o grzybach – o bezpiecznym zbieraniu grzybów i przyrządzaniu z nich potraw, o grzybach trujących i chronionych, o bezpiecznych i ekologicznych zasadach zachowania się w lesie.

         Do zobaczenia 22 września 2012 r.

Zawody w obiektywie

 

 

 

 

 

                                             

     

          V Otwarte Mistrzostwa Drawna w    

                    Grzybobraniu 2010 zakończone

 

 

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej zorganizował dla mieszkańców Drawna i województwa zachodniopomorskiego na V Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu – Drawno 2010, które odbyły się dn. 25.09.2010r.

Impreza miała na celu promowanie pięknych terenów wokół Drawieńskiego Parku Narodowego, ukazanie walorów przyrodniczych i turystycznych województwa zachodniopomorskiego, powiatu choszczeńskiego i ziemi drawieńskiej oraz zwiększenie bezpieczeństwa grzybobrania.

W ramach Mistrzostw odbyły się następujące konkursy:

- na największą ilość zebranych grzybów jadalnych,

- na najdorodniejszy okaz grzyba,

- wiedzy o grzybach – odróżnianie grzybów jadalnych od trujących,

- kulinarny na potrawę z udziałem grzybów,

- literacki na utwór opiewający uroki Puszczy Drawskiej, Drawieńskiego

   Parku Narodowego, oraz na gawędę o przygodach związanych z

  grzybobraniem.

           Spotkaliśmy się w Drawnie o godzinie 8.30 na placu Wolności, skąd udaliśmy się autokarem i samochodami prywatnymi do lasu – do m. Jaźwiny  (Sówka ).

          Program zawodów:

- godz.   9.00 – 12.00 – uczestnicy zbierali grzyby w lesie,

- godz. 12.00 -  13.30 –  rozstrzygnięcie części konkursów,

- godz. 13.30 -           - wspólna biesiada przy ognisku – konkurs kulinarny i literacki.

         Uczestnikom zapewnimy:

         - bezpłatny przejazd  – z Drawna do lasu i z powrotem,

         - moc nagród dla uczestników w/w konkursów,

         - ciepły poczęstunek, grzyby w lesie i moc wrażeń.

Mistrzostwa odbyły się zgodnie z założonym programem. Nawet pogoda była jak na zamówienie. Ciepło, słonecznie. W umówione miejsce zjechało około 80 osób. Na naszej polanie mieliśmy też liczną, acz przypadkową, grupę młodzieży ze Stargardu Szczecińskiego.

 Po trzygodzinnym zbieraniu grzybów w lesie wszyscy zameldowali się na polanie – parkingu. W koszach przyniesiono różne ilości dorodnych okazów borowików , podgrzybków i innych gatunków równie smakowitych grzybów ale humor dopisywał wyśmienicie wszystkim. Wszyscy też podkreślali, że najważniejsze to dobrze się dotlenić i zrelaksować.

Rozstrzygnięto wszystkie konkursy i ustalono zwycięzców a także wręczono puchary i nagrody:

   W konkursie na największą ilość zebranych grzybów jadalnych:

I  - miejsce –  Pani Jolanta Ptak – Drawno,

II -miejsce -   Pani Urszula Ostrowska – Drawno,

                    W konkursie na najdorodniejszy okaz grzyba jadalnego:

I  - miejsce –  Pani Mieczkowska Zofia – Szczecin,

                    W konkursie wiedzy o grzybach i grzybobraniu:

I  - miejsce  - Pani Karolina Kochmańska – Szczecin,

II  - miejsce  - Pan Grzegorz Bielecki – Szczecin,

III – miejsce – Pani Aleksandra Przybyłowicz – Szczecin,

                    W konkursie kulinarnym – na potrawę z udziałem grzybów:

I  - miejsce  - Pani Barbara Kuc – Drawno,

II  - miejsce  - Pan Mirosław Śliwiak – miejscowy leśniczy,

III – miejsce – Pani Małgorzata Bonczek – Drawno,

                    W konkursie literackim – opiewającym uroki Ziemi Drawieńskiej:

I   - miejsce  - Panna Adrianna Gdaniec – Drawno,

II  - miejsce  - Pani Janina Witkowska – Zatom. 

 

                       Hojnymi sponsorami Mistrzostw byli:

-- Urząd Marszałkowski – Województwo Zachodniopomorskie,

-- Starosta Choszczeński,

-- Burmistrz Kalisza Pomorskiego,

-- Burmistrz Drawna,

-- Nadleśnictwo Drawno,

                        Dziękujemy wszystkim za finansowe wsparcie oraz za udział ich przedstawicieli w imprezie. Świetna zabawa – o czym w części świadczą prezentowane zdjęcia – i nowa wiedza i doświadczenie pozwolą bezpieczniej poruszać się po lesie, spożywać potrawy z grzybów i wrócić tu za rok. Serdecznie zapraszamy

                                                                                                      Organizatorzy     

Zawody w obiektywie

 

 

Do zobaczenia za rok

 

 

 

 

 

 

IV  OTWARTE MISTRZOSTWA DRAWNA W GRZYBOBRANIU 2009

 

 

 

 

 

    Towarzystwo Przyjaciół  Ziemi  Drawieńskiej

 

 

                                               zorganizowało

 

                         IV Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu.

                             które odbyły się w dniu 17 października br.

 

                                             Zapewniliśmy:

· bezpłatny przejazd autokarem na miejsce grzybobrania

· moc grzybów

· ciepły posiłek

· poznanie najlepszych miejsc grzybowych

· miłą zabawę przy ognisku

· nagrody w konkursach na :

                  - najdorodniejszy grzyb

                        - najmłodszy uczestnik

                  - największą ilość zebranych zdrowych i jadalnych grzybów

IV mistrzostwa gminy Drawno w grzybobraniu odbyły się 17 października 2009r. Około 200 uczestników z gminy Drawno, Choszczna i powiatu choszczeńskiego oraz Szczecina i Gorzowa Wlkp. Dojechało do Jaźwin autobusem z Drawna oraz własnymi środkami lokomocji. Na polu biwakowym Nadleśnictwa Głusko nad rzeka Korytnica Prezes TPZD Andrzej Chmielewski dokonał uroczystego otwarcia oraz zapoznał z terenem i zasadami zbioru grzybów. Poinformował, że przewidziano puchary: Starosty Choszczeńskiego w kategorii najwięcej zebranych jadalnych grzybów, Burmistrza Drawna za najpiękniejszy okaz grzyba, Wojewody Zachodniopomorskiego dla najmłodszego uczestnika grzybobrania. Po odprawie uczestnicy grzybobrania wyruszyli na 3 godziny do lasu. Komisja pod przewodnictwem wiceprezesa Zarządu dokonała oceny i uznała, że najwięcej grzybów /5,46 kg/ zebrał Pan Krzysztof Andruszkiewicz z Podegrodzia, najdrobniejszego grzyba znalazł Pan Mariusz Pomorski z Gorzowa Wlkp. A najmłodszymi uczestnikami byli bliźniacy Rita i Artur Bonczkowie. Król Kurkowy Adam Emilianowicz przeprowadził konkurs strzelecki. Zwyciężył Jan Urbanowski z Drawna /29 pkt. na 30/ przed Tomaszem Krupą ze Szczecina /27 pkt./ i Jolantą Kiłoczko /26 pkt./ W podsumowaniu udział wzięli dostojni goście w osobach m.in. Przewodniczącego Rady Powiatu Choszczno Stanisława Dychy, Starosty Choszczeńskiego Romana Lubinieckiego, Burmistrza Drawna Ireneusza Rzeźniewskiego , członków Zarządu Rady Powiatu, Radnych. Na zakończenie nie zabrakło ciepłych napojów, pieczonego ziemniaka, bigosu i pieczonych kiełbasek. Było to możliwe dzięki sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Choszcznie, Burmistrzowi Drawna, RSP Rzecko ,Państwu Bonczkom i Państwu Ptak z firmy Husgvarna.

 Do zobaczenia za rok

Zarząd TPZD

 

(Materiał pochodzi ze strony www.zachodniopomorskiepsl.pl)

Tak zakończyliśmy

 

III OTWARTE MISTRZOSTWA DRAWNA W GRZYBOBRANIU 2008

            

 W dniu 21 września 2008 r. przyprowadziliśmy III Otwarte mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu. W trakcie grzybobrania zapewniliśmy bezpłatny przejazd na miejsce zawodów, zapewniliśmy moc grzybów w lesie, ciepły posiłek oraz dobrą zabawę. Na zakończenie wręczono nagrody dla osób, które zebrały największą ilość zdrowych grzybów oraz najdorodniejszy grzyb.

 

Zapraszamy za rok.

 

II OTWARTE MISTRZOSTWA DRAWNA W GRZYBOBRANIU

W dniu 30 września 2007 r. przyprowadziliśmy II Otwarte mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu. Zapewniliśmy całkowite zabezpieczenie konkursu.

góra strony